12blot

– to tutaj są magiczne rzeczy –

Gdzie sprawdzi się amplituner?

Amplituner czy wzmacniacz – to dylemat, przed którym staje wiele osób, które chcą poprawić jakość swojego domowego nagłośnienia. Nie da się ukryć, że dla laika żadne z tych pojęć nie niesie ze sobą zbyt wyraźnego znaczenia.

Aby jednak prawidłowo wybrać sprzęt, który podłączymy do swoich głośników, dobrze jest zastanowić się, jakie funkcje będzie spełniał dany sprzęt. Wbrew pozorom, używanie amplitunera nie jest właściwe zapalonym melomanom.

Tego rodzaju sprzęt najlepiej sprawdzi się przy oglądaniu filmów czy odtwarzaniu ścieżek dźwiękowych towarzyszących grom na komputerze czy na konsoli. Do słuchania muzyki wykorzystywany jest znacznie rzadziej.

Największą zaletą amplitunera jest to, że w połączeniu z nowoczesnym zestawem głośników jest właśnie uzyskanie efektu przestrzennego, dzięki któremu dźwięki otaczają nas ze wszystkich stron, tworząc wrażenie całkiem realistycznych. Amplituner pozwala na bardzo szczegółowe odtworzenie ścieżki dźwiękowej oraz uzyskanie niesamowitego efektu, dzięki któremu niektóre z dźwięków będą słyszane z tyłu, a inne – z boków.

W przypadku gier czy filmów sprawi to niesamowite wrażenie. Jednak w niektórych przypadków, np.

podczas słuchania nagrań koncertowych, tego rodzaju efekt będzie sprawiał wrażenie nienaturalnego.