12blot

– to tutaj są magiczne rzeczy –

Jak zwalczyć opuchlaki?

Właściciele ogrodów często zmagają się z bardzo powszechnym typem szkodników, jakim są opuchlaki. Szkodniki te żerują głównie na roślinach grubolistnych, a więc np. na azaliach. Szkody wyrządzone przez opuchlaki można dość łatwo rozpoznać.

Szkodniki te atakują przeważnie liście, pozostawiając na nich dziury. Żerują przede wszystkim w nocy. W dzień z kolei udają się na odpoczynek. Walka z opuchlakami jest dość trudna ze względu na to, że szkodniki te bardzo szybko się namnażają.

Można jednak zastosować naturalne formy ochrony rośliny. W przypadku niewielkich uszkodzeń tuż przy roślinie warto postawić deskę. Podczas dnia może ona posłużyć szkodnikom jako dogodne schronienie. W ten sposób wyłapiemy pojedyncze osobniki.

W przypadku rozleglejszych uszkodzeń konieczne będzie zastosowanie środków ochrony roślin. Mają one możliwość zwalczenia nie tylko osobników dorosłych, ale również i larw. Tego typu środki najlepiej zastosować w okresie wiosennym lub jesiennym. Wówczas wykazują największą skuteczność.