12blot

– to tutaj są magiczne rzeczy –

Skuteczność terapii alkoholowej

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli ktoś ma problem z alkoholem, to istnieje wiele różnych instytucji, grup i miejsc, w których będzie mógł znaleźć pomoc, aby móc się z tego wszystkiego wyrwać i zacząć nowe życie wolne od nałogu. Jednak prawda jest taka, że nawet najlepiej skonstruowana terapia alkoholowa nie przyniesie żadnego, nawet najmniejszego efektu, jeśli sama osoba uzależniona nie postanowi o siebie zawalczyć. Mogą walczyć o nią wszyscy dookoła, jednak jeśli ona sama nie dopuści do siebie myśli, że jest uzależniona, że potrzebuje pomocy, to wszelkie działania mające odciągnąć taką osobę od alkoholu nic nie dadzą.

Ale jakie skutecznie terapie alkoholowe czekają na człowieka, który chce się wyrwać z tego nałogu?

Gdzie można się udać?

Jeżeli ktoś chce zerwać z nałogiem jakim jest alkoholizm, to zawsze może się udać do poradni leczenia odwykowego. Tam kilka razy w tygodniu będzie się spotykał z innymi osobami mającymi podobny problem i z ludźmi, którzy ukończyli odpowiednie szkoły, aby mieć niezbędną wiedzę do pomocy takim osobom. Co więcej, w spotkaniach w takich poradniach mogą brać też udział rodziny alkoholików, oczywiście w grupach dla współuzależnionych.

Jeżeli ma stosunkowo blisko i dodatkowo nie ma większych trudności z utrzymaniem abstynencji to może brać udział w zajęciach w oddziale dziennego pobytu. Wówczas przychodzi tam 5 razy w tygodniu i spędza tam po kilka godzin, aby móc poradzić sobie ze swoim problemem.

Co jeśli ma za daleko?

Jeżeli ma za daleko, aby codziennie przyjeżdżać do takiego dziennego oddziału, to można się leczyć w oddziale leczenia zespołu abstynenckiego, gdzie będzie przebywać przez kilka dni, ale przez całą dobę.

Taka podstawowa terapia jest krótsza, jednak po jej zakończeniu należy ją kontynuować w poradni odwykowej lub w klubie abstynentów.

Co jest najważniejsze?

Tak naprawdę miejsce, w którym będzie się wychodziło z uzależnienia nie jest aż tak ważne. Ważniejsze jest to, aby podczas takiej psychoterapii uświadomić sobie, że alkohol jest dla problemem i znaleźć motywację, aby ten problem pokonać, aby zerwać z takim uzależnieniem, co oczywiście nie będzie łatwe.

Ważne jest tutaj to, aby zdali sobie sprawę z tego, że skuteczność terapii alkoholowej będzie zależała przede wszystkim od zaangażowania osoby, która się jej poddaje. Oczywiście pomoc otrzymana w odpowiednim miejscu i wsparcie doświadczonych ludzi jest tutaj niezmiernie ważne. Jednak nawet największe wysiłki na niewiele się zdadzą, jeśli osoba uzależniona nie będzie chciała pomóc sama sobie.