12blot

– to tutaj są magiczne rzeczy –

Własne bonsai

Różnorodność w świecie drzew iglastych nie jest niczym zaskakującym, choć niektórym może się wydawać, że kończą się one na sosnach i świerkach znanych z polskich lasów. Nic bardziej mylnego, bo igły igłom nierówne. Zapewne wszyscy z nas przynajmniej słyszeli o wyjątkowych drzewkach bonsai.

Są one powszechnie hodowane w krajach Azji, a zwłaszcza w Japonii. Stanowią domową i ogrodową ozdobę, bywają też wykorzystywane jako narzędzie praktyk medytacyjnych. Opieka nad drzewkiem wycisza i uczy cierpliwości.

Najczęściej w charakterze bonsai używa się sosny wydmowej, którą z powodzeniem można uprawiać również w Polsce. Sadzonki są łatwe do kupienia w internecie i są naprawdę tanie. Sosna wydmowa rozwija się szybko, a jej miniaturowe odmiany nadają się idealnie na domowe drzewko bonsai.

Przycinając je w odpowiedni sposób można tworzyć wyjątkowe formy, które doskonale zdobią wnętrze. Internet jest pełen porad, jak dbać o bonsai, aby zachwycało nas latami. Popularność tych drzewek na Zachodzie rośnie, choć najpiękniejsze okazy wciąż spotyka się w Azji.

www.j-geo.pl